Pytania/Odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania…

Kwestie finansowo-formalne

  1. Jak można zapisać Dziecko do przedszkola?

    W przedszkolu obowiązuje rekrutacja zgodnie z wytycznymi Urzędu Miasta. Rekrutacja odbywa się poprzez system Nabór. W przypadku wolnych miejsc po okresie rekrutacji wniosek można złożyć w każdym momencie w ciągu całego roku.

  2. Podpisanie umowy.

    Po zakończeniu rekrutacji Rodzice zaproszeni są do podpisania umowy z przedszkolem a także karty przedszkolaka i upoważnienia do odbioru Dziecka. Trwa to kilka minut.

  3. Dni adaptacyjne.

    Po zakończeniu rekrutacji w miesiącach czerwiec – sierpień zorganizowane są dni adaptacyjne dla przyjętych Dzieci oraz pierwsze zebranie z Rodzicami.

  4. W jakich godzinach funkcjonuje przedszkole?

    Przedszkole otwarte jest od 6:30-17:00.

  5. Czy Dziecko musi być przyprowadzane do jakiejś konkretnej godziny?

    Najlepiej dla Dziecka, gdy jest w przedszkolu do godziny 8:15- wtedy razem z grupą bierze udział w czynnościach higienicznych i o 8:30 zjada śniadanie.

  6. Jaka jest wysokość opłat?

    Przedszkole realizuje 5 godzin nieodpłatnej opieki od momentu wejścia dziecka do przedszkola. Każda kolejna rozpoczęta godzina jest odpłatna w wysokości 1,14 zł. za godzinę (wyjątkiem są Dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne- opłata 0zł.) oraz stawka żywieniowa dzienna (Rodzic wybiera spośród trzech pakietów).

  7. Czy są przewidziane jakiekolwiek dodatkowe opłaty?

    Dodatkowa opłata to tzw. „wyprawka” na materiały plastyczne. Rodzic opłaca ją jednorazowo na początku roku szkolnego. Rodzic opłaca także zajęcia dodatkowe dla Dziecka, jeśli chce, aby Dziecko w nich uczestniczyło. Zajęcia te odbywają się od 15:30. Jest to uregulowane dodatkową umową z organizatorem zajęć. Pozostałe wydatki są ustalane na pierwszym zebraniu z wychowawcą i z Radą Rodziców.

  8. Jak i do kiedy zgłaszać nieobecność Dziecka? Jakie ponosi się wtedy koszty?

    Nieobecność dziecka należy zgłosić do godziny 7:00 w dniu, w którym dziecko będzie nieobecne- brak kosztów w systemie KidsView.

  9. Czy placówka funkcjonuje w ferie i wakacje oraz w okresach okołoświątecznych?

    Przedszkole w czasie ferii i w okresie okołoświątecznym pracuje na zasadzie dyżuru- dla zapisanych dzieci. W czasie wakacji przedszkole ma przerwę wakacyjną – 4 tygodnie w tym zawsze ostatnie 5 dni roboczych sierpnia. Daty zamknięcia przedszkola podawane są na zebraniu organizacyjnym w nowym roku szkolnym, oraz znajdują się na umowie.

  10. Czy Dzieci posiadają ubezpieczenie?

    Rodzice ubezpieczają Dzieci we własnym zakresie.

Opieka i jej organizacja

  1. Jak wygląda plan dnia?

    Ramowy rozkład dnia można znaleźć w zakładce dokumenty.

  2. Do jakiej grupy uczęszczałoby moje dziecko – docelowa liczebność grupy, liczba osób sprawujących opiekę, wiek dzieci?

    Grupy podzielone są ze względu na wiek Dzieci. Każda grupa liczy maksymalnie 25 Dzieci. Opiekę sprawuje dwóch nauczycieli i pomoc nauczyciela.

  3. Jakie są główne zasady, na których opiera się opieka nad dziećmi?

    Nauczyciele dbają o bezpieczny pobyt Dzieci w przedszkolu. Każde Dziecko traktowane jest indywidualnie. Nauczyciel reaguje na potrzeby Dziecka. Przedszkole pracuje zgodnie z pedagogiką Froebla. System wartości, który jest realizowany w danej grupie ustalany jest wspólnie z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

  4. Jakie są założenia pedagogiki freblowskiej?

    Pedagogika Freblowska opiera się na założeniach pedagoga Friedrich Wilhelm Froebla- trzy główne idee freblowskiej myśli to jedność wszechświata, szacunek dla Dziecka i jego indywidualności, znaczenie zabawy w rozwoju dziecka. Wg Froebla wychowanie powinno mieć charakter globalny. W okresie dzieciństwa Dziecko powinno zdobywać jak najwięcej nowych doświadczeń. Ważna jest przy tym jego samodzielność w działaniu i dochodzeniu do wiedzy. Podstawą aktywności Dzieci w okresie przedszkolnym jest zabawa- jako cenny dar. Zabawie towarzyszy ekspresja i eksplorowanie otoczenia, kontakt z naturą. Więcej informacji: http://www.froebel.pl/o-programie/pedagogika-froebla

  5. Jak Dzieci zwracają się do Pań?

    Przedszkolaki do Pań mówią „ciociu”, gdyż dokładamy wszelkich starań, aby w naszym przedszkolu panowała ciepła i rodzinna atmosfera.

  6. Czy w przedszkolu jest psycholog?

    W przedszkolu pracuje psycholog. Ma on również wyznaczony dzień, kiedy pełni dyżur dla Rodziców. Spotkania odbywają się po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową.

  7. Czy w przedszkolu jest logopeda?

    W przedszkolu jest logopeda, który diagnozuje Dzieci i za zgodą Rodziców realizuje z Dziećmi zajęcia rozwijające aparat mowy.

  8. Czy przedszkole posiada monitoring?

    Dla zapewnienia bezpieczeństwa przedszkolaków obiekt wyposażony jest w system kamer, ale bez podglądu on-line dla rodziców.

  9. Czy w przedszkolu podawane są leki?

    W przedszkolu obowiązuje zakaz podawania leków przedszkolakom- chyba, że Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami zdecyduje inaczej- dotyczy to chorób przewlekłych lub zdiagnozowanej przez lekarza alergii.

Wyżywienie

  1. Czy przedszkole posiada własną kuchnię?

    Przedszkole posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są wysokowartościowe, zbilansowane posiłki dostosowane do potrzeb Dzieci w wieku przedszkolnym. Kuchnia oddana jest w dzierżawę firmie cateringowej, która dba o jakoś i różnorodność posiłków.

  2. W jakich godzinach podawane są posiłki?

    I śniadanie 8:30, II śniadanie 11:00, obiad 13:00, podwieczorek 15:00

  3. Na ile wcześniej trzeba odwoływać posiłki?

    Informacje o nieobecności Dziecka należy zgłosić do godziny 7:00, w dniu w którym Dziecko będzie nieobecne wówczas koszt posiłków nie zostanie doliczony do faktury.

  4. Moje Dziecko jest alergikiem – jak w takiej sytuacji wygląda jego wyżywienie?

    Menu jest dostosowane do potrzeb Dziecka z alergią na podstawie zaświadczenia od lekarza i informacji od Rodziców.

  5. Czy dzieci mają cały czas dostęp do wody?

    Dzieci mają stały dostęp do wody, w każdej sali znajduje się dystrybutor z wodą.

  6. Jak obchodzone są urodziny dzieci? Czy rodzice przynoszą coś do jedzenia?

    Sposób obchodzenia urodzin w danej grupie jest ustalany z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego.

Wyposażenie i higiena

  1. Czy Dziecko ma obowiązek leżakowania w przedszkolu?

    Kwestie leżakowania ustalają Rodzic wraz z nauczycielem podczas zebrania organizacyjnego. Zamiast leżakowania możliwa jest relaksacja w formie bajkoczytania lub słuchania wyciszającej muzyki tak, by każde Dziecko miało możliwość chwilę odpocząć.

  2. Czy do przedszkola przyjmowane są Dzieci w pampersach?

    Do przedszkola nie przyjmowane są Dzieci w pampersach. Ważne jest, aby Dziecko samo potrafiło realizować potrzeby fizjologiczne (chyba, że Dyrektor w porozumieniu z Rodzicami zdecyduje inaczej).

  3. Co wchodzi w skład wyprawki dla przedszkolaka?

    Prosimy przygotować dla Dzieci kapcie najlepiej z podeszwą antypoślizgową, min. 1 komplet ubrań na przebranie, pastę do zębów, kubek oraz szczoteczkę do zębów, kocyk i poduszkę w przypadku leżakowania. Pełny „Niezbędnik przedszkolaka” znajduje się w zakładce dokumenty.

  4. Czy dzieci myją zęby i jak często?

    Dzieci myją zęby codziennie po I śniadaniu.

  5. Czy jest specjalne miejsce do zostawiania wózków, fotelików samochodowych, rowerka lub hulajnogi?

    Rowery i hulajnogi można pozostawić przed budynkiem przedszkola w wyznaczonym miejscu. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione pojazdy. Na terenie przedszkola nie ma wyznaczonego miejsca dla wózków. Fotelik samochodowy można pozostawić po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem.

Spacery i wyjścia

  1. Jak często dzieci wychodzą na zewnątrz?

    W okresie wiosenno- letnim Dzieci wychodzą na dwór codziennie. W okresie jesienno- zimowym jest to uzależnione od jakości (czystości) powietrza. Normy, do których grupa może wyjść ustala się z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

  2. Czy przedszkole posiada własny plac zabaw?

    Przedszkole posiada własny, bezpieczny i przestronny plac zabaw tuż obok przedszkola. W bliskiej okolicy znajduje się też teren zielony (boisko w otoczeniu drzew).

  3. Czy dzieci spacerują, czy przebywają tylko na placu zabaw?

    W zależności od potrzeb Dzieci grupa spędza czas albo na placu zabaw albo spacerując po najbliższej okolicy przedszkola.

  4. Czy sprawdzany jest stan powietrza i przy jakich parametrach dzieci nie wychodzą?

    Stan powietrza jest sprawdzany przez nauczyciela przed wyjściem. Parametry, przy których Dzieci nie wychodzą ustalane są z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym.

  5. Czy dzieci biorą udział w wyjazdowych wycieczkach? Jak często? W jakich warunkach podróżują?

    Dzieci biorą udział w wyjazdowych wycieczkach. Częstotliwość uzależniona jest od decyzji Rodziców. Dzieci podróżują komunikacją miejską (głównie starsze grupy) lub wynajętym autokarem. Dzieci ubrane są w kamizelki odblaskowe lub chusty.

Zajęcia dodatkowe

  1. Jakie zajęcia odbywają się regularnie, np. rytmika?

    Bezpłatnie i regularnie odbywają się zajęcia z języka angielskiego (2 razy tygodniu) i rytmiki (1 raz w tygodniu). Możliwa jest też organizacja zajęć z religii.

  2. Czy oprócz stałych zajęć są jakieś inne specjalne wydarzenia, np. teatrzyk?

    Oprócz stałych zajęć odbywają się uroczystości przedszkolne i grupowe wg kalendarza. Organizowane są warsztaty, teatrzyki i wycieczki w porozumieniu i za zgodą Rodziców.

  3. Czy w przedszkolu są organizowane przedstawienia, w których biorą udział dzieci? Jak to wygląda w praktyce?

    W przedszkolu organizowane są uroczystości, przedstawienia z udziałem Dzieci. Czasem także z udziałem Rodziców i Dziadków, np. jasełka. Wszelkie kwestie organizacyjne ustalane są z Rodzicami na zebraniu organizacyjnym na początku roku szkolnego i w bieżącym toku pracy przedszkola.

  4. Czy zajęcia dodatkowe odbywają się w budynku przedszkola?

    Wszystkie zajęcia dodatkowe zarówno płatne, jak i bezpłatne odbywają się w budynku przedszkola.

  5. Jakie zajęcia dodatkowe płatne realizowane są przedszkolu?

    Zajęcia dodatkowe płatne realizowane są przed Edukację dla Przyszłości. Aktualną ofertę dla przedszkola można zobaczyć na stronie https://fundacjaedukacja.pl/lista-zajec-dodatkowych wybierając odpowiednio Poznań, Publiczne Przedszkole Leonardo i odpowiednią kategorię zajęć.